Bezpieczeństwo przeciwpożarowe w budynku: oświetlenie awaryjne


Bezpieczeństwo przeciwpożarowe w budynku: oświetlenie awaryjne
2017-09-11
Oświetlenie awaryjne jest tylko jednym z elementów dróg ewakuacyjnych i częścią systemu bezpieczeństwa w budynku. W przypadku awarii zasilania, system oświetlenia awaryjnego może być jedyną możliwością dla osób znajdujących się w budynku bezpiecznej ewakuacji.

Ludzie każdego dnia znajdują się w pomieszczeniach, w których pracują, robią zakupy, jedzą lunch, załatwiają swoje sprawy. Nikt nie zastanawia się co może się wydarzyć, jeśli światło nagle przestanie działać z powodu nagłej awarii, zwłaszcza w nieznanym pomieszczeniu? To co może wywołać taka sytuacja to trwoga, niepokój, niepewność i zdezorientowanie. W połączeniu z pojawiającym się zapachem dymu lub kolejną zbliżającą się sytuacją kryzysową, ludzie mogą nawet panikować. Na szczęście większość obiektów użyteczności publicznej jest wyposażona w oświetlenie awaryjne, które aktywuje się automatycznie w przypadku awarii zasilania.

Przeczytaj również:

znaki-ewakuacji.jpg

Inżynieria przeciwpożarowa i doradztwo w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego obejmują wiele usług specjalistycznych. Jedną ze specjalistycznych usług tego typu jest pomoc (architektom, inżynierom i właścicielom) w określeniu, czy ich budynki zawierają odpowiednie zabezpieczenia przeciwpożarowe i systemy związane z bezpieczeństwem, które w nagłych wypadkach pomagają chronić życie osób przebywających w budynku. Projektowanie i instalacja systemu oświetlenia awaryjnego jest właśnie jedną z najważniejszych kwestii związanych z bezpieczeństwem życia ludzi, zwłaszcza w dużych obiektach, gdzie droga ewakuacji jest długa. Inżynierowie ochrony przeciwpożarowej współpracują z architektami i inżynierami elektroenergetyki w celu zapewnienia, że oświetlenie awaryjne jest prawidłowo zaprojektowane i zlokalizowane na wymaganych drogach ewakuacyjnych w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

Oświetlenie awaryjne można opisać jako urządzenia (oprawy) oświetleniowe i wyposażenie dodatkowe, zaprojektowane do automatycznego włączania, gdy zaistnieje awaria zasilania. Znaki ewakuacyjne są używane w połączeniu z oświetleniem awaryjnym, aby zapewnić dobrą widoczność drogi ewakuacji.

Z punktu widzenia różnych krajowych kodeksów regulujących kwestie bezpieczeństwa przeciwpożarowego w budynku, oświetlenie awaryjne to system oświetlenia zapasowego, oświetlający budynek lub jego część. Dokładniej, celem oświetlenia awaryjnego jest zapewnienie minimalnego poziomu widoczności wyjść lub dróg ewakuacyjnych w celu bezpiecznej ucieczki z budynku w przypadku utraty zasilania głównego. Oświetlenie awaryjne służy również do pomocy służbom ratunkowym czy innym osobom odpowiedzialnym za sytuację kryzysową w znalezieniu sprzętu przeciwpożarowego i innego wyposażenia bezpieczeństwa, lub do wyłączania urządzeń. Wygląda na to, że wszystkie budynki powinny mieć oświetlenie awaryjne, ale nie wszystkie obiekty lub pomieszczenia wymagają oświetlenia awaryjnego, a wymagania dotyczące instalacji mogą się różnić w zależności od obiektu.

oswietlenie-awaryjne.jpg

Instalacja oświetlenia awaryjnego


Ogólnie wymagane jest oświetlenie wzdłuż dróg prowadzących do wyjść, na klatkach schodowych, w korytarzach, na rampach i innych częściach budynku prowadzących do wyjścia. Projektowanie systemu oświetlenia awaryjnego obejmuje strategiczne lokalizowanie urządzeń, aby zapewnić, że poziom oświetlenia i poziom kontrastu będzie właściwy. Oświetlenie awaryjne jest zwykle umieszczone wzdłuż ścian w urządzeniach kompaktowych lub zintegrowane z ogólnym systemem oświetlenia sufitowego.

Dla bezpieczeństwa ważne są takie kwestie jak poziom oświetlenia, jego jakość oraz spójność systemu.  Dobre oświetlenie awaryjne zależy nie tylko od poziomu oświetlenia. Odpowiedni kierunek, dystrybucja i jakość światła składają się na lepszą widoczność i ostateczną jakość całego systemu oświetlenia awaryjnego. Skuteczność oświetlenia określa się poziomem światła padającego na powierzchnię. Oświetlenie awaryjnego mierzy się wzdłuż drogi wyjścia na poziomie podłogi.

Często zdarza się, że oświetlenie awaryjne jest często ostatnim etapem do realizacji w projekcie oświetlenia. Może to powodować problemy z odpowiednim rozmieszczeniem opraw. Pomimo tego, że możliwe jest zaprojektowanie, instalacja i symulowanie działania oświetlenia awaryjnego w określonym projekcie, najlepsze praktyki powinny zawsze obejmować testowanie systemów przed ostatecznym odbiorem infrastruktury. Testy po odbiorze powinny być przeprowadzane okresowo. Badania powinny być przeprowadzone także po urządzeniu i wyposażeniu obiektu. Meble i inne urządzenia mogą zaciemniać poziomy oświetlenia i powodować, że niektóre obszary będą niewłaściwie oświetlone.Nadesłał:

POL-POŻ Kołton Spółka Jawna
http://pol-poz.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl