Coraz więcej włamań w Polsce


2020-03-17
Statystyki włamań za rok 2019 roku nie są optymistyczne. To był kolejny rok wzrostu liczby kradzieży z włamaniem.
Przeczytaj również:


W 2019 zanotowano ponad 71 tys. przestępstw. Co stanowi wzrost o 3% i ponad 2 tys. włamań więcej niż w 2018 roku. Pozytywne dane dotyczą wyłącznie wykrywalności. Policja ujęła blisko połowę włamywaczy. 

W 2019 roku złodzieje dokonali 71 186 kradzieży z włamaniem. To o 2 128 więcej niż przed rokiem, co stanowi wzrost ich liczby o ponad 3%. Niepokojące jest to, że jest to już drugi rok z rzędu, w którym Policja notuje wzrost tego rodzaju przestępczości.



Najwięcej kradzieży z włamaniem Policja zanotowała w 4 województwach: dolnośląskim, śląskim, mazowieckim i pomorskim. Ma to związek z dużą gęstością zaludnienia oraz stosunkowo wysokim poziomem zamożności mieszkańców tych regionów.

- To nic nowego, że włamywacze wybierają regiony o wysokiej zamożności mieszkańców. Duże aglomeracje i ich obrzeża przyciągają złodziei. Mogą tu liczyć na wartościową kradzież i dużą anonimowość, dzięki czemu łatwiej im działać. – podkreśla Karol Klos, prezes Stowarzyszenia Dom Bezpieczny.



Mapa wykrywalności przestępstw kradzieży z włamaniem wskazuje na rosnącą skuteczność Policji.

W 2019 r. wykrywalność tych przestępstw wzrosła o prawie 3 pp. w stosunku do roku poprzedniego. Średnia krajowa to 46% włamań z wykryciem sprawców. Wskaźnik ten różni się w zależności od regionów i tylko w województwach opolskim i śląskim zanotowano nieznaczny spadek (-1 pp.) w stosunku do 2018 roku. Najwyższą wykrywalność zanotowała Policja w województwie świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim. Widać przy tym wyraźną korelację wysokiej wykrywalności z niską liczbą przestępstw kradzieży z włamaniem w tych województwach. Jedynie w przypadku województwa śląskiego wysoka liczba włamań idzie w parze z wysoką wykrywalnością – wynik 53,2% wykrytych przestępstw. 



Czy mamy powody do niepokoju?

- Kolejny rok wzrostu liczby włamań powinien nas uświadomić, jak wiele mamy jeszcze do zrobienia w zakresie bezpieczeństwa naszych domów. Zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę, że 71 186 włamań nie równa się liczbie ich ofiar. Za każdym przestępstwem stoi osobista tragedia całych rodzin. Utracone mienie, straty materialne są niczym w porównaniu z utratą poczucia bezpieczeństwa tych osób i to we własnym domu. Wzrost skuteczności Policji oczywiście jest ważny, ale powinniśmy jednak zrobić wszystko, by się przed włamaniem skutecznie zabezpieczyć. – dodaje Karol Klos.

Kradzieże z włamaniem to jedne z 7 najbardziej uciążliwych społecznie przestępstw. Pod względem ilościowym, stanowią blisko 1/3 ogółu wszystkich tych przestępstw. Sposób działania przestępców jest znany - zawsze wykorzystują naszą nieuwagę lub brak odpowiedniego zabezpieczenia. Dlatego powinniśmy utrudnić im włamanie montując okna i drzwi o podwyższonej ochronie przeciwwłamaniowej oraz wyposażając dom w systemy alarmowo-wizyjne. Warto również ubezpieczyć swoje mienie oraz zadbać o dobrosąsiedzkie relacje. Przy zastosowaniu takiego zestawu zabezpieczeń, statystyki włamań powinny spaść, pod warunkiem, że wcześniej należycie zadbamy o nasze bezpieczeństwo.   



Stowarzyszenie Dom Bezpieczny, jest organizacją non-profit, której program społeczny zakłada poprawę bezpieczeństwa polskich domów i mieszkań. Program opiera się na 3 najważniejszych filarach: edukacji na temat bezpieczeństwa, promocji bezpiecznych zachowań oraz certyfikacji produktów i technik zabezpieczeń, chroniących dom i domowników przed włamaniem i pożarem.
Program wspierają liderzy branżowi, instytucje publiczne, stowarzyszenia i instytuty, tworząc grono opiniotwórczych i wiarygodnych ekspertów ds. Bezpieczeństwa. Opracowane ekspertyzy, informacje i porady są dostępne w Bazie Wiedzy o Bezpieczeństwie. Stowarzyszenie dzieli się wiedzą i inicjuje liczne akcje informacyjne i edukacyjne, m.in. #PoznajZłodzieja, #PoznajSąsiada, #UwagaDziecko, #ŚladWłamania.
Zapraszamy do korzystania z materiałów dostępnych na stronie www.dombezpieczny.com. Do Państwa dyspozycji pozostają eksperci z Krajowego Punktu Konsultacyjnego.


Dom Bezpieczny
press box


Nadesłał:

newss.pl
http://newss.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl