Dochodzenie odszkodowania z OC sprawcy wypadku
Wypadek drogowy to traumatyczne przeżycie, a wszystkie związane z nim konsekwencje często przez wiele lat prześladują poszkodowanego, pozostawiając w jego psychice trwały ślad. Aby zdołać unieść ten ciężar i dojść do zdrowia po wypadku, należy zrobić dwie rzeczy.
Doprowadzić do ukarania winnego, sprawcy wypadku, a także wejście na drogę postępowania, które zapewni poszkodowanemu odszkodowanie po wypadku, wypłacone z polisy oc sprawcy wypadku. Osoba, która złamała prawo, spowodowała wypadek komunikacyjny, wskutek którego inni uczestnicy doznali szkód, jest zobowiązana wobec poszkodowanych do ich pełnej kompensaty. To czy zrobi to we własnym zakresie, czy przy pomocy ubezpieczyciela zależy tylko od tego, czy sprawca wypadku posiadał stosowną polisę ubezpieczeniową. Poszkodowany w wypadku drogowy dochodzi zatem wszelkich roszczeń odszkodowawczych z ubezpieczenia OC sprawcy. Odszkodowanie obejmuje wszelkie straty, jak np.: naprawa samochodu, zwrot kosztów wynajmu samochodu zastępczego, zwrot kosztów holowania, kosztów leczenie poszkodowanego, rehabilitacji, itp. Ponadto poszkodowany może dochodzić zadośćuczynienia za doznane cierpienia, ból wskutek doznanych obrażeń ciała, uszczerbku na zdrowiu w wymiarze fizycznym, jaki i psychicznym, np. trauma spowodowane samym zdarzeniem.
W sytuacji, kiedy sprawca wypadku zbiegł z miejsca zdarzenia, nie ma możliwości ustalenia danych sprawcy lub kierujący, odpowiedzialny za wypadek nie posiadał wykupionej polisy OC, odszkodowania należy dochodzić od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Wasze komentarze (1):
-
~gość, 2014-04-03 21:36:38
Odszkodowanie po wypadku, ważna sprawa. Tylko, że nikt nie rozdaje odszkodowań. A podstawowe pytanie, jak należ dochodzić odszkodowania, skoro zakłady ubezpieczeń odmawiają wypłat odszkodowań w oczywistych przypadkach. Nawet jak policja ukaże sprawcę wypadku mandatem, to nie ma żadnej gwarancji, że zobaczę odszkodowanie na oczy.