Historia z nowoczesnością


2011-11-16
Muzeum Lotnictwa Polskiego zostało uznane przez jurorów Cemex Building Award, za najlepszy na świecie, wykonany z betonu architektonicznego, budynek 2011 roku.

Muzeum Lotnictwa w Krakowie jest nie tylko wyjątkowo zaprojektowanym i wykonanym budynkiem architektonicznym, ma również znaczenie historyczne.  Usytuowane jest na terenie krakowskich Błoni, które były terenem najstarszego lotniska
w Europie.

Przeczytaj również:

Nowoczesny gmach muzeum twórczo nawiązuje do historycznego krajobrazu dawnego lotniska. Budynek z lotu ptaka przypomina wirujące śmigło. Jest to jeden z najnowocześniejszych, najbardziej ekspresyjnych w swojej bryle projekt w Polsce. W obiekcie zmaksymalizowano wykorzystanie oświetlenia naturalnego, redukując zapotrzebowanie na energię elektryczną potrzebną do oświetlenia sztucznego. Wyposażony został między innymi w systemy sterowania oświetleniem zewnętrznym i wewnętrznym za pomocą harmonogramów czasowych oraz czujników zmierzchowych.

”Przeszklenia ścian sal ekspozycyjnych wyposażone są w żaluzje zewnętrzne chroniące wnętrze muzeum przed nadmiernym nagrzewaniem i nadmiernym oświetleniem światłem słonecznym. Sterowanie położenia żaluzji wykonywane jest automatycznie z wykorzystaniem informacji od czujnika nasłonecznienia i stacji pogodowej budynku. Budynek wentylowany i klimatyzowany jest mechanicznie poprzez centrale nawiewno wywiewne jak również grawitacyjnie poprzez świetliki dachowe. Co najciekawsze - poprzez intensywne wietrzenie budynku w porze nocnej (niska temperatura na zewnątrz) wykorzystywane jest zjawisko naturalnej akumulacji ciepła/chłodu w betonowej konstrukcji budynku i„oddawania go” do pomieszczeń podczas dnia, przyczyniając się do znacznych oszczędności w kosztach eksploatacji urządzeń chłodniczych” – wyjaśnia Andrzej Kulczycki, Dyrektor Sprzedaży Regionu Południowego pionu Buildings firmy Schneider Electric.

Zastosowany układ automatyki zapewnia m.in. bezpieczeństwo muzeum przed jego zalaniem i uszkodzeniem świetlików dachowych  wykorzystując sygnały z przetwornika siły wiatru i  czujnika deszczu. Komfort zwiedzającym gwarantuje automatyka klimakonwektorów, grzejników c.o, central wentylacyjnych, urządzeń chłodniczych i węzła cieplnego. Całość obiektu zarządzana jest zintegrowanym systemem BMS.

Zintegrowane zarządzanie instalacjami technicznymi w budynkach użyteczności publicznej jest niezwykle ważne. Zastosowanie takiego rozwiązania zapewnia zwiedzającym komfort i bezpieczeństwo a obsłudze możliwość zarządzania rozproszoną infrastrukturą techniczną budynku oraz systemami bezpieczeństwa (kontrola dostępu, system sygnalizacji włamania i napadu, telewizja dozorowa, system sygnalizacji pożaru) z jednego centrum zarządzania ”– wyjaśnia Andrzej Kulczycki, Dyrektor Sprzedaży Regionu Południowego pionu Buildings firmy Schneider Electric.


Budynek muzeum został wybudowany zgodnie z zaleceniami zrównoważonego rozwoju. Zaawansowane zintegrowane systemy zarządzania instalacjami technicznymi i systemami bezpieczeństwa BMS zapewniają komfort, oszczędności energetyczne dzięki optymalizacji pracy urządzeń i wykorzystaniu źródeł odnawialnych energii oraz bezpieczeństwo budynku i zwiedzających. Samorząd województwa małopolskiego przewiduje rozbudowę gmachu głównego muzeum o kolejne ekspozycje kubaturowe, które zostaną wzniesione na terenach, dawnej, zachodniej grupy hangarowej 2 Pułku Lotniczego.

 

 

Schneider Electric Buildings Business

Schneider Electric Buildings Polska Sp. z o.o. stanowi znaczącą siłę na rynku systemów automatyki i zabezpieczeń w budynkach w Polsce. Firma dostarcza kompleksowe rozwiązania dotyczące sterowania, zarządzania oraz nadzoru nad instalacjami i systemami zapewniającymi komfort i bezpieczeństwo w budynkach. Oferowane przez nią systemy oparte o standardy otwarte (LonWorks, BACnet), należą do najbardziej zintegrowanych
i innowacyjnych rozwiązań na rynku. Dodatkowo Schneider Electric Buildings Polska odpowiada za dystrybucję i handlowe wsparcie systemów wizyjnych i zabezpieczeń PELCO. Rozwiązania realizowane są za pośrednictwem Partnerów – Integratorów Systemów. Profesjonalny zespół handlowy dostarcza Firmom Partnerskim wiedzę, narzędzia, oprogramowania oraz zapewnia nadzór jakościowy i wsparcie techniczne.

Schneider Electric Buildings Business jest w stanie zapewnić profesjonalną obsługę systemów w budynku podczas całego cyklu inwestycji i eksploatacji, zaczynając od fazy projektu technicznego, nadzoru nad instalacją, kończąc na serwisie gwarancyjnym i pogwarancyjnym oraz optymalnym zarządzaniu energią i kosztami eksploatacji w trakcie jego użytkowania. Polska spółka Schneider Electric Buildings należy do międzynarodowego koncernu Schneider Electric.

www.schneider-electric.pl/buidlings



Nadesłał:

Mondaypr

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl