Nowy Komendant Główny Policji zapowiada zmiany


2012-02-21
Nowo wybrany Komendant Główny Policji, generał Marek Działoszyński zapowiada serię zmian w służbach, którymi dowodzi.

Poza wymianą kadry kierowniczej, policjanci mogą spodziewać się zmian w zakresie obowiązków, większej samodzielności oraz wprowadzenia nowych regulacji w zakresie płatnych nadgodzin.

Przeczytaj również:

Nowy szef policji, mianowany na początku stycznia br. przez Jacka Cichockiego, Ministra Spraw Wewnętrznych, wcześniej piastował stanowisko Komendanta Wojewódzkiego w Łodzi. Działoszyński cieszący się opinią dobrego, aczkolwiek surowego organizatora może pochwalić się również kolekcją orderów i odznaczeń, między innymi Brązowym Krzyżem Zasługi. Jaki ma przepis na podniesienie skuteczności funkcjonariuszy oraz polepszenie warunków pracy w polskiej policji?
Komendant, rozpoczął swoje działania od wymiany kadry kierowniczej. Ponadto, w planie jest również decentralizacja oraz zwiększenie zakresu samodzielności naczelników wydziałów, dowódców jednostek oraz kierowników. Należy spodziewać się, że większa swoboda działania obarczona będzie oczywiście większą odpowiedzialnością, ale szef KGP liczy, że wpłynie to na skuteczność i szybkość działań funkcjonariuszy.
O ile wiadomo, w opinii komendanta najlepszą współpracę na linii komendy wojewódzkie – Komenda Główna, zapewnią dobre relacje interpersonalne pomiędzy nim a szefami komend. Dlatego zmierza do osobistych kontaktów z każdym z wojewódzkich komendantów. Działoszyński liczy, że pozwoli to na większą drożność komunikacji oraz możliwość nieskrępowanego wyrażania swoich opinii na tematy zawodowe.
Receptą na zagrożenie wypaleniem zawodowym związanym z długotrwałą pracą na jednym stanowisku, ma być rotacyjność i kadencyjność służby. Komendanci mają zmieniać komendę co 4 lata, a pozostali funkcjonariusze, w opinii Działoszyńskiego, powinni mieć możliwość zmiany pionu, w którym pracują, w sytuacji gdy poczują znużenie wykonywanymi obowiązkami.
W zeszłym roku premier Tusk obiecał policjantom po 300zł podwyżki. Standardowy wymiar pracy to 160 godzin w ciągu miesiąca, jednak nadmiar zadań sprawia, że pojawia się konieczność zatrudnienia większej ilości funkcjonariuszy. Generał Działoszyński, aby uniknąć konieczności zwiększenia liczby policjantów, planuje wprowadzić dodatkowe płatne nadgodziny dla wszystkich funkcjonariuszy, którzy będą chcieli pracować więcej.
Liczebność kadr ma się jednak niedługo zwiększyć za sprawą zbliżających się Mistrzostw Europy w piłce nożnej. - W 2012 roku policja planuje uzupełnić wakaty i przyjąć na służbę 5140 nowych funkcjonariuszy. Największe szanse na zatrudnienie w policji mają ludzie młodzi, wykształceni kierunkowo m.in. dlatego, że dzięki studiom z zakresu administracji, prawa, bezpieczeństwa wewnętrznego lub narodowego ich późniejsze szkolenie trwa krócej - mówi dr Juliusz Piwowarski, Rektor Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego „Apeiron”.
Jednocześnie jest to też ostatni dzwonek, aby ubiegać się o pracę w policji przed wprowadzeniem nowej ustawy dotyczącej emerytur w służbach mundurowych. Ustawa ta wchodzi w życie 1 stycznia 2013 roku i niesie ze sobą szereg zmian. Po pierwsze, aby ubiegać się o emeryturę po pracy w policji, trzeba będzie przepracować minimum 25 lat (do tej pory było to 15 lat) i ukończyć 55 rok życia. Związki zawodowe starają się o obniżenie tej granicy do 50 lat.
Nowy Komendant Główny sprawuje swój urząd zaledwie od miesiąca i chociaż zakres zmian jakie zdążył zaproponować jest dość szeroki, z pewnością nie są to jeszcze wszystkie innowacje, jakie planuje wprowadzić.
Agnieszka Dobosz



Nadesłał:

Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego
http://www.apeiron.edu.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl