Optymalizacja systemów zarządzania budynkami


2016-03-07
Z danych Schneider Electric oraz takich instytucji jak Agencja Ochrony Środowiska USA wynika, że przeciętny budynek marnuje aż 30% zużywanej energii z powodu niewystarczającej efektywności.

Z danych Schneider Electric oraz takich instytucji jak Agencja Ochrony Środowiska USA wynika, że przeciętny budynek marnuje aż 30% zużywanej energii z powodu niewystarczającej efektywności. Jak to możliwe, że w 2016 roku, gdy dysponujemy zaawansowanymi systemami zarządzania budynkami (BMS), które umożliwiają firmom precyzyjne lokalizowanie i usuwanie czynników obniżających efektywność, wciąż dochodzi do takiego marnotrawstwa?

Powody takiej sytuacji są co najmniej dwa. Jednym z winowajców są systemy klimatyzacji, które według danych amerykańskiego Departamentu Energii mogą pochłaniać nawet 60% wykorzystywanej energii. Drugim jest oświetlenie, które odpowiada za 20% łącznej konsumpcji. Jeśli zarządcy budynków podejmą kroki zmierzające do zmniejszenia zużycia w tych dwóch obszarach, będą na dobrej drodze do uzyskania realnych oszczędności.

Przeczytaj również:

Jednym z powodów, dla których przedsiębiorstwa mogą zwlekać z wdrażaniem systemów BMS jest obawa przed tym, że instalacja przewodów potrzebnych do podłączenia wszystkich czujników i sterowników będzie zbyt droga i okaże się niepraktyczna. Poza tym funkcjonuje mit, że instalowanie ich w funkcjonującym budynku może zakłócać jego pracę – mówi Jacek Parys, Wiceprezes Pion Budynków, Schneider Electric Polska.

Podobnie jak w przypadku sieci wireless, stosowanych obecnie w większości budynków biurowych do komunikacji urządzeń IT, technologie bezprzewodowe są obecnie równie praktyczne i efektywne kosztowo, gdy stosujemy je w systemach BMS. Dochodzi wręcz do zmiany zasad dobrego zarządzania budynkami. Jest to spowodowane tym, że aplikacje
z dziedziny automatyki budynków zazwyczaj nie generują dużych obciążeń łączy i -
w przeciwieństwie do systemów komunikacji głosowej i wideo - mogą dobrze pracować nawet przy pewnych opóźnieniach transferu.

Jak możemy dowiedzieć się z dogłębnego (i dostępnego za darmo) raportu Schneider Electric, bezprzewodowe systemy BMS pod wieloma względami przewyższają odpowiedniki przewodowe. Autorzy raportu “Leveraging Wireless Technology to Reduce Building Energy Costs” wskazują na trzy główne powody, dla których operatorzy budynków mogą preferować właśnie rozwiązania bezprzewodowe.

Po pierwsze - prosta instalacja. Urządzenia bezprzewodowe nie wymagają prac renowacyjnych, kucia sufitów, czy malowania pomieszczeń, co oznacza brak zakłóceń
w pracy. Co więcej, wiele systemów bezprzewodowych może zostać automatycznie dodanych do istniejącej w budynku sieci wireless poprzez naciśnięcie jednego przycisku.

Po drugie - technologie bezprzewodowe są również wysoce skalowalne i mogą być wdrażane etapami. Dodawanie kolejnych węzłów, czujników, siłowników czy sterowników do istniejącego systemu jest bardzo proste. Dzięki temu wdrożenie takiego systemu można realizować również etapami - zacząć od wdrożenia małego systemu i rozbudowywać go wówczas, gdy się sprawdzi.

Po trzecie - technologie bezprzewodowe są bardziej przyjazne dla środowiska, niż sieci przewodowe, ponieważ najczęściej zużywają mniej energii i kosztownych surowców, zwłaszcza miedzi. Oznacza to, że uzyskanie certyfikatu zgodności budynku z regulacjami, np. LEED, oraz zakwalifikowanie się do rabatów przyznawanych przez dostawców usług komunalnych staje się łatwiejsze.

Równie ważne jak wspomniane zalety jest to, że systemy bezprzewodowe oferują wysoką niezawodność i pomagają wdrożyć solidny system BMS, który daje administratorom większą kontrolę nad budynkiem, bez względu na to, gdzie się znajdują. Dobrą ilustracją tych możliwości jest nowy klip wideo, w którym widzimy jak pozornie proste funkcjonalności, takie jak zdalna zmiana temperatury w pomieszczeniu, mogą wywołać efekt motyla. W skrócie, oznacza to, że nawet drobne wydarzenia (takie jak uderzenie skrzydeł motyla), mogą wywołać serię następstw prowadzącą do istotnych zmian. Zarządcy budynków powinni również zapoznać się z wadami i zaletami dwóch głównych protokołów komunikacji bezprzewodowej stosowanych w systemach automatyki budynków – EnOcean i ZigBee. Opis tego, jak korzystać z nich obu w jednym budynku można znaleźć w raporcie Schneider Electric ”Leveraging Wireless Technology to Reduce Building Energy Costs”. Autorzy wyjaśniają w nim też, że wdrożenie systemu bezprzewodowego nie musi oznaczać kompletnej rezygnacji
z kabli, a w ramach jednego systemu BMS można korzystać zarówno z technologii wireless, jak i przewodowych.

Instalacja systemu BMS nigdy nie była tak prosta i wydajna kosztowo jak obecnie. Prowadzi ona do znacznych oszczędności, ograniczając koszty energii nawet o 30%. Zarządcy budynku powinni, więc zastanowić się nad gospodarką medialną w swoich obiektach oraz spojrzeć na takie inwestycje, jako  krok do łatwiejszego uzyskania certyfikacji ekologicznej budynku. Jest to tym bardziej istotne, że ekologia budynku coraz częściej jest brana pod uwagę przez potencjalnych najemców.

Materiał wideo: https://www.youtube.com/watch?v=MfrPFc5mK3o

 

Raport: http://www.east-med.schneider-electric.com/documents/support/white-papers/Leveraging-Wireless-Technology-to-Reduce-Building-Energy-Costs.pdf



Nadesłał:

Mondaypr

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl