Po co komu klucz do drzwi?
W każdej duże firmie są pomieszczenia, do których dostęp nie jest wolny. Choćby archiwum lub magazyn z ekskluzywnymi i drogimi upominkami dla kluczowych klientów. Jak sprawić, aby dostęp mieli wszyscy, którzy powinni mieć, a jednocześnie nie utrudnić nikomu pracy.
Na obecnym rynku czas to pieniądz, więc nikt nie może pozwolić sobie na celowe dezorganizowanie czyjegoś harmonogramu pracy. W celu ułatwienia przepływu osób autoryzowanych i zastosowania odcięcia dostępu do wydzielonych przestrzeni dla osób bez autoryzacji najprostszym i najskuteczniejszym sposobem jest zastosowanie takiego rozwiązania jak zamki kodowe. Nie wymaga ono wielkich nakładów finansowych, nie wymaga skomplikowanego montażu i jest bezobsługowym systemem kontroli dostępu.
|
Osoby posiadające autoryzację musza w celu przekroczenia zapory wybrać przydzielony kod i wstukać te kombinację na klawiaturze zamka. Dywersyfikacja kodów umożliwi, w zależności od modelu przydzielenie osobistych kodów pracownikom, czy też innym osobom, które mają posiadać dostęp do wydzielonej przestrzeni. Dzięki takiemu wybiegowi możemy łatwo odczytać z pamięci zamka, kto otworzył drzwi i kiedy opuścił pomieszczenie. Dodatkowo w celu zwiększenia poziomu zabezpieczeń zamki kodowe posiadają blokadę wykorzystania autoryzacji wejścia (kodu lub karty, czy breloka) w momencie, gdy osoba posłużyła się tym samym kodem do wejścia, ale nie autoryzowała wyjścia. Czyli innymi słowy, jak się wejdzie i jest się w środku strefy odciętej kontrolą dostępu, to kolejna osoba nie może wejść posługując się tym samym kodem lub tą samą kartą dostępową.
Gdzie najlepiej sprawdzają się zamki kodowe - np. w oddzieleniu strefy swobodnego dostępu w publicznych zakładach, urzędach i instytucjach, niemniej mogą być z powodzeniem stosowane nawet w domach.
Obecne zamki tego typu posiadają np. 250 unikalnych użytkowników, możliwość zastosowania kodów od 2 do 8 cyfrowych, a nawet możliwość regulowania długości otwarcia przegrody np. od 1 sekundy do nawet ponad minuty. Posiadają też wizualne komunikaty w postaci diody oraz możliwość sygnalizowania dźwiękowego np. niedomkniętych drzwi.
Dodatkowym atutem jest możliwość dopięcia do systemu alarmowego, co w przypadku nieautoryzowanego sforsowania przegrody oddzielającej wyśle impuls do uruchomienia systemu alarmowego i powiadomi o zajściu odpowiednie służby lub ochronę w dyżurce.
Zamki kodowe w przeciwieństwie do domofonów nie wymagają interakcji z osobami obsługującymi te systemy, nie wymagają prowadzenia wielu połączeń kablowych. Przede wszystkim są to proste urządzenia, w większości odporne na warunki klimatyczne w dużym zakresie temperatur i wilgotności.
Ważny jest też oczywiście design, który należy ocenić obecnie bardzo pozytywnie. Rozwiązania przyjęte przez producentów zapewniają atrakcyjne wykończenie, w zależności od modelu ekskluzywne lub eleganckie z wysokiej jakości materiałów. Ma to oczywiście dodatkowy plus, gdyż nie dość, że zamek spełnia swoją rolę to nie szpeci drzwi, ale jest ozdobą.
zamki kodowe - http://abbgenway.pl/
Nadesłał:
Bartosh
|