Realne wsparcie dla sił obronnych Ukrainy


Realne wsparcie dla sił obronnych Ukrainy
2024-07-02
Od początku wojny, w ramach inicjatywy obronnej Rinata Achmetowa „Stalowy Front”, na potrzeby narodowych sił zbrojnych przeznaczono ponad 337 mln złotych.

W ramach tego przedsięwzięcia, w celu wzmocnienia zdolności obronnych Ukrainy, Metinvest – grupa firm stalowych i wydobywczych – systematycznie organizuje dostawy sprzętu na linię frontu. Dba również o weteranów, wspierając ich w powrocie do zdrowia fizycznego oraz psychicznego, przekwalifikowanie i zatrudnienie. Metinvest jest również zaangażowany w pomoc w rozminowywanie Ukrainy.

Przeczytaj również:

Metinvest wspiera Ukrainę w drodze do zwycięstwa

Produkcję wyrobów stalowych na potrzeby wojska Grupa Metinvest rozpoczęła w 2022 roku. Opracowała między innymi technologię produkcji specjalnej stali na płyty pancerne (główne elementy kamizelek kuloodpornych), które dostarcza wszystkim potrzebującym niezawodnej ochrony. Wyprodukowała lub zakupiła około 150 tys. kamizelek kuloodpornych i 25 tys. hełmów. Ponadto, wyposażyła 200 pojazdów pierwszej linii w opancerzenie i opracowała konstrukcję ochronną dla czołgów. Obecnie siły obronne otrzymały ponad 25 stalowych ekranów do zwalczania dronów pilotowanych przez wideo.

Metinvest dostarczył również ponad 370 specjalnych mobilnych schronów "kryjówek" do ochrony żołnierzy na linii frontu. Zaprojektowane we własnym zakresie, mogą również służyć jako zakwaterowanie
w terenie. Grupa uruchomiła także produkcję podziemnych stanowisk dowodzenia. Każdy z nich składa się z pięciu lub sześciu ruchomych bunkrów. „Stalowy Front” przyczynił się do budowy 55 punktów umocnień plutonów o łącznej długości ponad 80 kilometrów na terenach działań bojowych w Awdijiwce, Kurachowie i Zaporożu. Budowę fortyfikacji obronnych dla pierwszej i drugiej linii obrony zintensyfikowano w grudniu 2023 roku w koordynacji z Ministerstwem Obrony Ukrainy i we współpracy z siłami inżynieryjnymi.

Dla ukraińskich sił obronnych Grupa wyprodukowała i przekazała ponad 250 sztuk atrap sprzętu wojskowego, w tym atrapy haubic i systemów radarowych, a nawet kilka makiet HIMARS. Chronią prawdziwy sprzęt i zmuszają wroga do wydawania kosztownych zasobów na realistycznie wyglądające cele.

Na linię frontu Grupa dostarczyła 32 „łapacze lancetów", konstrukcje inżynieryjne wykonane ze stalowych ram i zakamuflowanej siatki z ogniw łańcucha, aby chronić ukraińskie pojazdy opancerzone przed rosyjskimi dronami. Metinvest wyprodukował również ponad 80 tys. jeży przeciwczołgowych i łańcuchów z kolcami, ponad 5 tys. pieców polowych, ponad 245 tys. podstawowych elementów budowlanych do konstrukcji obronnych i innych przydatnych przedmiotów.

Dodatkowe formy wsparcia obrońców Ukrainy

Obrońcy kraju otrzymali już ponad 4,9 tys. dronów obserwacyjnych. Ponadto Grupa dostarczyła ukraińskim siłom zbrojnym 2 tys. precyzyjnych kamer termowizyjnych, 450 systemów zasilania awaryjnego, 875 urządzeń łączności, ponad 520 pojazdów o różnym przeznaczeniu oraz 1,4 mln litrów paliwa.

W tym samym czasie Metinvest przekazał 10 szybkich łodzi i 800 samopompujących kamizelek ratunkowych o łącznej wartości ponad 5 mln zł, aby pomóc siłom obronnym w walce z wrogiem na wodzie.

Grupa dostarczyła także około 100 specjalistycznych karetek pogotowia, a także ponad 31 tys. apteczek pierwszej pomocy i hemostatycznych opasek uciskowych, aby chronić życie żołnierzy na linii frontu. Ponadto, wspólnie z fundacją charytatywną PULSE, Metinvest rozwija medycynę taktyczną na Ukrainie. Grupa przeznaczyła prawie 1,5 mln zł na szkolenie personelu wojskowego w strefie walk.

Zaangażowanie w rozminowywanie

W ramach inicjatywy wojskowej Rinata Achmetowa "Front Stalowy", Metinvest skupia się również na pomocy w rozminowywaniu Ukrainy. W tym celu Grupa uruchomiła produkcję włoków minowych. Osiem z nich już neutralizuje miny na linii frontu, a dwa kolejne czekają na odbiór przez wojsko. Ponadto Metinvest zainwestował blisko 1 mln zł w budowę Centrum Działań Przeciwminowych, w którym ponad 3 tys. specjalistów zostanie przeszkolonych w zakresie rozminowywania terytorium po działaniach wojennych.

Szerokie wsparcie dla weteranów

Obecnie w siłach obronnych Ukrainy służy ponad 8 tys. pracowników Metinvest oraz jego spółek joint venture i współpracowników. Do tej pory do przedsiębiorstw należących do Grupy Metinvest powróciło z wojny ponad tysiąc pracowników. Grupa aktywnie rozwija ekosystem, który obejmuje wszystkie etapy integracji z weteranami, w tym także powrót do zdrowia fizycznego i psychicznego, wsparcie w przekwalifikowaniu oraz zatrudnienie. Grupa płaci za leczenie każdego zmobilizowanego pracownika, który został ciężko ranny. Uruchomiła również usługę Metinvest Together, aby zapewnić wsparcie psychologiczne pracownikom, w tym weteranom i ich rodzinom. Od marca 2022 roku specjaliści zorganizowali ponad 7 tys. poradni indywidualnych i grupowych. Metinvest stworzył również specjalny kurs wideo na temat interakcji
z weteranami wojennymi.Nadesłał:

SEC Newgate

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl