Ruszyła ogólnopolska kampania przeciwko zagrażającym życiu kominom z polipropylenu


Ruszyła ogólnopolska kampania przeciwko zagrażającym życiu kominom z polipropylenu
2017-02-23
Tej zimy media alarmują o wielokrotnie przekroczonych normach smogowych w kraju. Nadal wielu z nas zdaje się nie pamiętać o tym, że to, czym palimy w naszych piecach, ma ogromne znacznie nie tylko dla środowiska, ale także dla naszego zdrowia i życia

Ruszyła ogólnopolska kampania przeciwko zagrażającym życiu kominom z polipropylenu

Przeczytaj również:

Tej zimy media alarmują o wielokrotnie przekroczonych normach smogowych w kraju. Nadal wielu z nas zdaje się nie pamiętać o tym, że to, czym palimy w naszych piecach, ma ogromne znacznie nie tylko dla środowiska, ale także dla naszego zdrowia i życia. Jesteśmy też ciągle nieświadomi innego poważnego problemu. Z roku na rok do obrotu wprowadzane są systemy odprowadzania spalin z plastiku. Można je bez problemu kupić w marketach remontowo-budowlanych. Prawdziwe kłopoty zaczynają się jednak po ich zamontowaniu. Dlaczego?

Wszelkie badania dowodzą jednoznacznie, że wraz z upływem czasu, przy deklarowanej przez producentów plastików temperaturze (do 120 st. C), struktura materiałów z tworzyw sztucznych ulega rozkładowi. W wyniku destrukcji materiału obniża się granica termicznego uplastycznienia materiału, a w strukturze powstają pęknięcia i rozwarstwienia. Cyklicznie podgrzewany i ochładzany plastik wydziela szkodliwe substancje, takie jak: tlenek węgla, tlenek siarki, cyjanowodór czy fosgen, które zagrażają naszemu zdrowiu, a nawet życiu!

Badania przeprowadzone m.in. w gliwickim oddziale Instytutu Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników z Torunia, na czterech różnych próbkach materiałów od różnych producentów, wykazują, że zmiany w strukturze zachodziły po 1000 godzin, czyli zaledwie 42 dniach. Jest to zasadniczo jeden sezon grzewczy. Zastosowanie systemów kominowych wykonanych z polipropylenu lub modyfikowanego polipropylenu jako kanałów wewnętrznych systemów kominowych, stwarza więc zagrożenie bezpieczeństwa nawet podczas normalnej eksploatacji!

Kampania informacyjna, dotycząca nielegalnego wprowadzania do obrotu i montowania kominów plastikowych niezgodnie z ich przeznaczeniem, jest kierowana do mieszkańców całego kraju. Inicjatorem akcji jest Fundacja Polski Instytut Bezpieczeństwa Kominowego.  Wspólną walkę o podniesienie świadomości w zakresie kominów i prawa budowlanego podjęły także: Krajowa Izba Kominiarzy i Stowarzyszenie Kominy Polskie.

 - Komin będący bardzo istotnym elementem budynku, chociaż zajmującym tylko niewielką jego  powierzchnię, może być niezwykle groźny. Szczególnie w przypadku pożaru. Temperatura może przekraczać wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza! A taki stan jest wielkim zagrożeniem dla jego mieszkańców – mówi Marcin Ziombski, Prezes Krajowej Izby Kominiarzy.

 - Komin musi być niepalny między innymi dlatego, że w przypadku powstania pożaru palny przewód spalinowy może stać się drogą przenoszenia pożaru pomiędzy pomieszczeniami, na przykład  z kotłowni na parterze do sypialni na piętrze - informuje Marcin Ziombski.

www.stopniebezpiecznymkominom.pl, na której znajdą Państwo informacje, materiały eksperckie i ekspertyzy niezależnych instytutów badawczych dotyczące zagrożeń płynących ze stosowania kominów z plastiku – dodają.

Patronat medialny nad kampanią sprawuje: budowa.org, budownictw.org, kominy.biz, ogrzewanie.info.pl, ogrzewnictwo.pl, obud.pl.

 

 



Nadesłał:

NiebieskiOcean

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl