Ubezpieczenie OC


Ubezpieczenie OC
2011-02-01
Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej komunikacyjne OC. Poradnik. Wyjaśnienie pojęć.

Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej komunikacyjne w skrócie OC jest ubezpieczeniem które musi posiadać każdy właściciel pojazdu mechanicznego.

Ubezpieczenie to musi być zawarte najpóźniej w dniu rejestracji auta. Zawarcie ubezpieczenia jest obowiązkowe dlatego aby zagwarantować wypłatę odszkodowania osobą poszkodowanym w zdarzeniach drogowych może być to kolizja bądź wypadek. Z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej komunikacyjnego OC odszkodowanie jest wypłacane osobą które są poszkodowane w zdarzeniu a nie właścicielowi polisy OC. Ubezpieczenie OC jest honorowane na terenie Polski w krajach Unii Europejskiej a także Chorwacji, Islandii, Szwajcarii oraz Norwegii.

Wyróżniki Ubezpieczenia OC:

• Ubezpieczenie OC komunikacyjne jest zawierane na okres 12 miesięcy.

• Suma gwarancyjna jest taka sama dla wszystkich ubezpieczycieli 2,5 mln euro dla szkód wyrządzonym ludziom i 500 tys. euro w szkodach w mieniu (samochodu)

• Ubezpieczenie OC komunikacyjne może być zawarte na okres krótszy w przypadku gdy:

1.Przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą polegającą na kupnie i sprzedaży pojazdów lub podmioty pośredniczące w takich transakcjach, np. komisy i salony samochodowe

2. Przez każdą osobę posiadającą pojazd zarejestrowany na okres czasowy (pozwolenie czasowe)

3. Przy przekraczaniu granicy na pojazdy zarejestrowane za granicą a nie posiadające umowy OC bądź Zielonej Karty (ZK) lub jeśli w czasie przebywania na terenie RP pojazdu zarejestrowanego za granicą ulegnie rozwiązaniu umowa ubezpieczenia granicznego lub ZK.

4. Na pojazdy historyczne.

5. Na pojazdy wolnobieżne, z wykluczeniem pojazdów wolnobieżnych będących w posiadaniu rolników.

Jeśli planujemy wyjazd do krajów spoza Unii Europejskiej musimy posiadać tzw. Ubezpieczenie Zielona Karta w skrócie ZK. Jest to dokument potwierdzający zawarcie polisy OC w ruchu zagranicznym w krajach gdzie nie obowiązuje umowa ubezpieczenia. Takimi krajami są: Albania, Iran, Andora, Izrael, Serbia i Czarnogóra, Białoruś, Macedonia, Tunezja, Bośnia i Hercegowina, Maroko, Turcja, Mołdawia, Ukraina. Towarzystwa Ubezpieczeń ubezpieczenia Zielona Karta na wniosek ubezpieczającego przeważnie wydają to ubezpieczenie bezpłatnie. Ubezpieczenie dobrowolne Autocasco AC Właściciel auta może oprócz ubezpieczenia OC zawrzeć dobrowolne ubezpieczenie Autocasco w skrócie AC. Zabezpiecza się tym samym w razie uszkodzenia swojego pojazdu niezależnie od tego kto ponosi odpowiedzialność za tą szkodę. Odszkodowanie jest wypłacane osobie które są poszkodowane w zdarzeniu i są właścicielem polisy AC. Ubezpieczenie AC przeważnie obejmuje terytorium Polski oraz innych krajów Europy, przeważnie wyłączona jest Rosja a w przypadku kradzieży KR wyłączone są dodatkowo Ukraina, Białoruś, Mołdawia, Albania.

W ramach Ubezpieczenia Autocasco AC ochroną może być objęte:

• uszkodzenie pojazdu lub jego wyposażenia przez osoby trzecie,

• kradzież pojazdu elementów składowych,

• zniszczenie spowodowane kolizją z innym pojazdem, osobami, zwierzętami lub przedmiotami znajdującymi się na drodze,

• szkody powstałych na skutek powodzi, zatopienia, piorunu, pożaru, wybuchu, gradu,

• wyposażenie dodatkowe (foteliki, instalacja gazowa)

• ochrona zniżek

• dokumenty

• kluczyki

W ubezpieczeniu Autocasco istnieje możliwość włączenia różnych ryzyk dodatkowych, a oraz indywidualnego kształtowania warunków ubezpieczenia Wprowadzając do umowy zapis o udziale właściciela pojazdu w szkodzie (franszyza redukcyjna) w wysokości np. 10 lub 20% wartości szkody, może zmienić wielkość wypłaconego odszkodowania. Niektóre ubezpieczalnie wprowadzają udział własny kwotowo czyli konkretna wartość wyrażona w złotych np. 500, 1000 lub 1500 zł. Przy wypłacie odszkodowania ubezpieczony zna z góry wartość potrącenia w przypadku zaistnienia szkody. Zapis ten obniża nam składkę za ubezpieczenie Autocasco. Po wypłacie odszkodowania suma ubezpieczenia jest pomniejszona o sumę jaką wypłaciło TU. Oznacza to że, jeśli w ciągu okresu ubezpieczenia ubezpieczony zgłosił kilka szkód i otrzymał rekompensatę to w przypadku kradzieży pojazdu otrzyma odszkodowanie pomniejszone o wypłacane kwoty. Niektóre z towarzystw ubezpieczeniowych zrezygnowały z tego zapisu wypłacając odszkodowanie według wartości rynkowej auta bez względu na wcześniejsze wypłaty odszkodowania. Takim towarzystwem jest np. AVIVA.



Nadesłał:

helper

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl