Wózki widłowe - BHP


Wózki widłowe - BHP
2011-03-09
Wiele się pisze o bezpieczeństwie pracy na wózkach widłowych, i słusznie, takich informacji nigdy za dużo.
Przeczytaj również:
Wystarczy wpisać w dowolną wyszukiwarkę frazę „wypadki z udzialem wózków widłowych" a ilość wyników wyszukiwań przerazi nie jdnego BHP - owca. Mimo ciągłej edukacji w tym zakresie i bardzo dobrych przepisów BHP ilość wypadków z udziałem wózków widłowych nie maleje. Nie ma dokładnych danych jak często dochodzi do wypadków podczas pracy na wózku widłowym, zgłaszane są tylko te najbardziej drastyczne lub spektakularne podczas których doszło do kalectwa lub śmierci. Przepisy regulujące bezpieczeństwo pracy przy niebezpiecznych maszynach są jasne:
Jeżeli nasza praca związana jest z obsługą różnego rodzaju specjalistycznych maszyn w tym wózków widłowych lub urządzeń technicznych, pracodawca musi nam zapewnić bezpieczeństwo w ich używaniu. W art. 215 Kodeksu pracy
, ustawodawca nakłada na pracodawcę obowiązany zapewnienia, aby stosowane maszyny i inne urządzenia techniczne:
1. zapewniały bezpieczne i higieniczne warunki pracy, w szczególności zabezpieczały pracownika przed urazami, działaniem niebezpiecznych substancji chemicznych, porażeniem prądem elektrycznym, nadmiernym hałasem, działaniem drgań mechanicznych i promieniowania oraz szkodliwym i niebezpiecznym działaniem innych czynników środowiska pracy,
2. uwzględniały zasady ergonomii.
3. Wspomniany artykuł w sposób ogólny określa wymagania, jakim powinny odpowiadać konstruowane i budowane maszyny, w tym wózki widłowe, inne urządzenia techniczne, ale także narzędzia pracy. Należy je budować i konstruować w taki sposób, aby zapewniały nie tylko bezpieczne i higieniczne, ale również dogodne warunki pracy oraz zmniejszały uciążliwość w czasie
4. pracy. Urządzenia powinny być dostosowane do właściwości fizycznych i psychicznych człowieka z punktu widzenia zapewnienia Pracodawca ma obowiązek zapewnienia prawidłowej eksploatacji wszystkich urządzeń lub maszyn w miejscu pracy.
Rozporządzenie ministra gospodarki pracy i polityki społecznej z 4 kwietnia 2003 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (Dz.U. z 2003 r. nr 65, poz. 603).
• Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650).
• Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 14 marca 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych (Dz.U. nr 26, poz. 313) wraz z późniejszymi zmianami (Dz.U. nr 82, poz. 930 - obowiązuje od 1 stycznia 2002 r.).
• Rozporządzenie ministra gospodarki i pracy z 8 grudnia 2004 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz.U. nr 265, poz. 2644).



Nadesłał:

kraskairena

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl