Sztuczna inteligencja pomoże w monitorowaniu i zabezpieczeniu placu budowy


2024-04-03
Sztuczna inteligencja stała się codziennością, a technologia na niej oparta znajduje zastosowanie w każdej dziedzinie, czyniąc wiele procesów łatwiejszymi, bardziej zautomatyzowanymi i efektywnymi.

Nic więc dziwnego, że coraz więcej branż oferuje nowe rozwiązania oparte na zaawansowanej technologii. Przykładem może być sektor bezpieczeństwa, który wykorzystuje sztuczną inteligencję w kamerach monitoringu wideo, aby pomóc firmom budowlanym zwiększyć wydajność monitorowania terenu bez nadwyrężania budżetu.

Przeczytaj również:

Kamery monitoringu możemy spotkać na każdym kroku, w centrach handlowych, środkach komunikacji miejskiej czy na ulicach wielu miast. Nic więc dziwnego, że coraz częściej można je spotkać także na placach budowy, gdzie ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie materiałów, a także miejsca pracy, przed incydentami takimi jak włamania, kradzieże czy akty wandalizmu. Tradycyjne systemy zabezpieczeń często nie są w stanie w pełni zabezpieczyć placów budowy. Przykładowo, ochrona dużych placów budowy wymaga zatrudnienia załogi patrolującej teren przez 24 godziny na dobę, co znacznie zwiększa koszty ochrony. Nowe rozwiązania pozwalają zaoszczędzić na kosztach patroli, które są wzywane tylko w przypadku prawdziwego włamania. Alternatywą mogą być solidne ogrodzenia, które jednak bez dodatkowego monitoringu nie stanowią zbyt dużej przeszkody dla złodziei. W tradycyjnym monitoringu ciągła obserwacja wielu kamer przez człowieka jest nieefektywna i może opóźniać reakcję na zagrożenia i alarmowanie służb.

Kolejnym problemem jest wzrost kosztów usług ochrony. Pracodawcy z branży ochrony donoszą, że w ciągu najbliższych 5 lat koszty wynagrodzeń będą rosły, podczas gdy rola ochrony fizycznej będzie się zmniejszać. Wiele firm budowlanych jest niezadowolonych z rosnących kosztów usług ochroniarskich, które wzrosły z powodu podwyżek płacy minimalnej, czasami przekraczając budżety firm na ochronę. W związku z tym 49% firm jest obecnie bardziej skłonnych do korzystania z alternatywnych rozwiązań.

Jak sztuczna inteligencja wspiera monitoring wideo?

Dzięki ciągłemu rozwojowi sztucznej inteligencji, narzędzia do monitoringu wideo są stale ulepszane. Ich potężne funkcje są możliwe dzięki oprogramowaniu, które opiera się na stale ewoluującym algorytmie działającym za kulisami.

- Oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji analizuje obrazy z monitoringu w czasie rzeczywistym i wykrywa najmniejsze ruchy 24/7. Każdy obiekt w obszarze monitorowania jest klasyfikowany i potwierdzany przez operatorów, co pozwala algorytmowi na poprawę poprzez rozróżnianie prawdziwych i fałszywych alarmów. Gdy operatorzy połączą się z odpowiednią kamerą i zweryfikują sytuację, mogą szybko interweniować za pomocą urządzeń umożliwiających komunikację na żywo lub dzwoniąc do odpowiednich służb, a cały proces zajmuje mniej niż minutę. Nowe technologie umożliwiają efektywne monitorowanie obiektu w trybie 24/7, eliminując potrzebę dodatkowych patroli, a tym samym optymalizując koszty ochrony - wyjaśnia Aleksander Wilczewski, Dyrektor Zarządzający BauWatch Polska.

Integracja sztucznej inteligencji z bezpieczeństwem, szczególnie w kontekście monitorowania placu budowy, stanowi znaczący krok naprzód w ochronie zasobów i zapewnianiu bezpieczeństwa. Wraz z dalszym rozwojem technologii AI, jej potencjał do przedefiniowania standardów bezpieczeństwa i zapewnienia zarówno korzyści operacyjnych, jak i ekonomicznych staje się coraz bardziej oczywisty, wyznaczając nową erę w dziedzinie bezpieczeństwa i nadzoru.Nadesłał:

AZ_2018

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl